Leczenie stomatologiczne dzieci

Stomatologia dziecięca zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób  jamy ustnej u najmłodszych Pacjentów. Ze względu na odmienną budowę zębów i narządu żucia u dzieci, wiąże się to ze specyficznym postępowaniem i metodami leczenia.

Niezwykle ważne jest to, aby nasze dzieci były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat.

Jako rodzice odpowiadamy za zdrowie naszych dzieci.

Pamiętajmy o tym, że jeśli skutecznie zadbamy o zdrowie zębów naszych dzieci, zaoszczędzimy im w przyszłości wielu rozczarowań i ustrzeżemy je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu.

Pierwsza wizyta

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, rodzice powinni przyprowadzić dziecko do stomatologa (6-12 miesiąc życia). Lekarz oceni, czy rozwój uzębienia przebiega  w sposób prawidłowy oraz wyznaczy termin kolejnej wizyty kontrolnej.

Pierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie dentystycznym.

Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg, to niezwykle ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego. Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się młodych Pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz często w formie zabawy, oswaja dziecko z gabinetem stomtologicznym.

Rodzice powinni przyprowadzać swoje pociechy na wizyty kontrolne co najmniej raz na 6 miesiący, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej, ponieważ proces próchnicowy w zębach mlecznych, z uwagi na ich słabą mineralizację (cienka warstwa szkliwa), przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych.

Próchnica wczesna  u dzieci  rozpoczyna się w krótkim czasie po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych. Jest to wyjątkowo ostra postać próchnicy, która w ciągu kilku miesięcy może doprowadzić do znacznego zniszczenia  zębów. Rodzice powinni bacznie obserwować uzębienie swoich dzieci. Jakiekolwiek przebarwienia, plamy na ząbkach są wskazaniem do jak najpilniejszej konsultacji ze stomatologiem.

JEDYNĄ DROGĄ UNIKNIĘCIA PRÓCHNICY U DZIECI JEST EDUKACJA RODZICÓW

Pierwotnym źródłem zakażenia najczęściej są rodzice. Zły stan zdrowia jamy ustnej opiekunów  zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy we wczesnych latach życia dziecka. Aby zminimalizować możliwość zakażenia niemowlaka, zęby powinny wyleczyć wszystkie osoby stykające się z dzieckiem na co dzień. Najlepiej uczynić to jeszcze przed przyjściem dziecka na świat.

Higiena i profilaktyka jamy ustnej u dzieci

Jeszcze przed wyrżnięciem się zębów mlecznych należy regularnie przemywać buzię dziecka gazikiem zwilżonym łagodnym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą, wykonując jednocześnie masaż dziąseł. Przyzwyczajamy w ten sposób maleństwo do późniejszego mycia zębów i utrzymujemy higienę jamy ustnej. W ten sam sposób, po każdym posiłku myje się pierwsze ząbki mleczne, pamiętając o tym, aby przecierać je zarówno od strony warg, jak i języka.

Około 1. roku życia rozpoczynamy regularne mycie zębów szczoteczką dostosowaną do wieku dziecka. Do ok. 5. roku życia zabiegi szczotkowania wykonują rodzice lub dzieci pod uważnym nadzorem rodziców.

Szczoteczki powinny być dostosowane do anatomii jamy ustnej dziecka (mała główka szczoteczki i miękkie włosie). Do czasu, gdy nasza pociecha nie nauczy się wypluwać śliny, szczotkujemy ząbki bez pasty.

Po tym okresie wprowadzamy pasty przeznaczone dla dzieci ze względu na odpowiednią zawartość fluoru i akceptowane przez dzieci smaki.

Chcąc zapobiec rozwojowi próchnicy u naszych dzieci musimy pamiętać:

  • nie powinno się usypiać dziecka przy pomocy smoczka z cukrem lub miodem,
  • należy unikać dosładzania preparatów mlecznych,
  • jak najwcześniej zacząć karmienie łyżeczką i poić kubkiem,
  • unikać słodyczy (ewentualnie podawać je 1 x w tygodniu),
  • unikać oblizywania smoczków i łyżeczek przez rodziców (nadkażenie bakteriami próchniczymi)
  • powinno się wprowadzać do diety produkty gruboziarniste, unikać papkowatych,
  • powinno się zapewnić higienę jamy ustnej niemowlęcia od urodzenia ,
  • jak najszybciej należy wdrażać nawyki używania szczoteczki i samodzielnego mycia zębów,
  • należy dziecko nauczyć techniki płukania jamy ustnej płynem antybakteryjnym i stosowania dodatkowych przyborów higienicznych (np. nici dentystycznej),
  • odpowiednio dobierać szczoteczkę do mycia zębów - włosie sztuczne, wymiana szczoteczki co 3 miesiące,
  • zadbać o odpowiedni czas mycia zębów - minimum 2 minuty,
  • zadbać o odpowiedni dobór pasty do mycia zębów

Ponadto w gabinetach stomatologicznych wykonuje się zabiegi mające na celu wzmocnienie zębów, należą do nich:

  • Lakowanie - inaczej uszczelnianie. Jest to zabezpieczenie specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę (bruzd i szczelin). Zabieg ten przeprowadza się po wyrżnięciu pierwszych zębów stałych (trzonowców), które nie są jeszcze dotknięte przez próchnicę. Coraz powszechniejsze staje się lakowanie trzonowców mlecznych.
  • Lakierowanie - nanoszenie pędzelkiem lakierów fluorowych na powierzchnie zębów w celu wzmocnienia szkliwa i zmniejszenia jego podatności na próchnicę.Zbieg ten wykonywny jest w połączeniu z ozonowniem , w celu elimincji bakterii z lakierownej powierzchni
  • Lapisowanie - zabieg, który stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest do tego stopnia zniszczona przez próchnicę, że nie ma możliwości założenia wypełnienia. Polega to na przesyceniu zęba substancją bakteriobójczą, która zatrzymuje proces próchnicowy.
 

Chcesz umówić się na wizytę? Masz pytania o leczenie?

Wyślij formularz kontaktowy

lub zadzwoń do nas:

502-471-973