Bonding to metoda odbudowy zębów oraz pokrywania powierzchni przebarwionych zębów, w celu nadania złamanym lub zniekształconym koronom, ładnego i równego wyglądu.
Technika ta nazywana jest nieinwazyjną, gdyż wymaga preparacji zęba tylko w minimalnym stopniu. Bonding wykorzystuje żywice kompozytowe.
Pokrywanie zębów kompozytem (bonding kompozytowy) wykonuje się w wielu przypadkach. Uzupełnienie takie jest wielokrotnie tańsze niż podobne uzupełnienie protetyczne - licówki porcelanowe.
Wykonuje się go również wtedy, gdy Pacjent jest młody i nie chcemy preparowac zebow pod odpowiednie uzupelnienie ceramiczne . Czasami wypełnienie kompozytem stosuje się jako uzupełnienie tymczasowe (na czas dłuższej terapii, aby szybko poprawić uśmiech).
Używa się takich rozwiązań również wtedy, gdy pacjent nie zgadza się na leczenie protetyczne, a zastosowanie wypełnień kompozytowych nie wpłynie negatywnie na zdrowie pacjenta.
Bonding kompozytowy: zabieg
Jak przebiega zabieg poprawienia wyglądu zęba przy pomocy żywicy kompozytowej?
Najpierw przednia część zęba zostaje nieznacznie zmniejszona, aby „nowy” ząb nie był zbyt duży. Następnie, przy pomocy łagodnego kwasu, w powierzchni zęba wytrawia się mikroskopijne rowki. Wówczas żywicę kompozytową, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów, nakłada się na ząb, nadaje jej odpowiedni kształt, utwardza przy pomocy specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.